facebook

Wybieramy pierwsze autoŚwieżo upieczony kierowca ma zupełnie inne wymagania odnośnie samochodu niż jego doświadczony kolega. Jeśli właśnie stajesz przed wyborem swojego pierwszego pojazdu, zapraszamy do lektury naszego mini przewodnika, w którym prześwietlamy małe samochody i ich możliwości. A te jak się okazuje, są naprawdę imponujące.

Program (nie)obowiązkowy

W każdym wypadku samochód dla młodego kierowcy powinien być zwrotny, wygodny, a także sprawny technicznie. Nie musisz mieć najbardziej rozbudowanego wyposażenia, jakie oferują dealerzy. Mechanizmy ułatwiające parkowanie są świetne, ale zanim zaczniesz z nich korzystać, dobrze opanować tę umiejętność bez wspomagaczy. Dzięki temu poczujesz się pewniej i obojętnie do jakiego auta wsiądziesz w przyszłości, nie będziesz miał żadnych problemów z jego prowadzeniem.

90-60-90

Nie ulega wątpliwości, że małe samochody cieszą się dużym powodzeniem i to nie bez powodu. Kiedy jeszcze nie czujesz się dobrze na drodze, łatwiej zapanować nad lżejszym i mniejszym pojazdem niż nad wielką terenówką czy długim combi.

Czy potrzebujesz dużego bagażnika? Wolisz trzy, cztery czy pięć par drzwi? Będziesz jeździć sam czy z kilkoma osobami? Odpowiedzi na te pytania warto ustalić już wcześniej, znacznie ułatwi to zakres poszukiwań. Małe samochody często doskonale wpisują się w rolę auta dla całej rodziny, wystarczy tylko wybrać odpowiedni model, który spełni nasze oczekiwania.

Nowy vs używany

Jeśli pozwala na to budżet, warto przyjrzeć się ofercie salonów samochodowych. Nie łudź się jednak, że pierwsze auto to samochód na długie lata. Na pewno zdarzy ci się go trochę porysować, a za jakiś czas, kiedy poczujesz się pewniej, zaczniesz myśleć o czymś nowym.

Małe samochody obojętnie czy nowe czy używane, z pewnością ułatwią zdobywanie doświadczenia za kierownicą i nabrania pewności na drodze. Zresztą także wiele długoletnich kierowców,  wybiera mniejsze modele, bo mają one wiele zalet, które docenisz z czasem ich posiadania. Warto wymienić chociażby wygodne poruszanie się w korkach czy zdecydowanie mniejsze i bardziej ekonomiczne spalanie paliwa.

Ostatnia prosta

Masz wybrany upatrzony model? Zajrzałeś pod maskę, odbyłeś próbną jazdę? Doskonale. Zanim podpiszesz umowę, warto zapytać kogoś bezstronnego o opinię. Chęć posiadania własnego auta może sprawić, że będziesz przymykał oko na pewne wady, które w przyszłości mogą bardzo utrudnić ci życie kierowcy. Zakup auta to decyzja zazwyczaj na co najmniej kilka lat, dlatego warto wybrać mądrze. Obojętnie czy interesują Cię duże czy małe samochody, pewne zasady są niezmienne. I jeśli nawet potrwa to chwilę, pamiętaj, że gdzieś czeka na ciebie twoje idealne auto.


Komentarze: