facebook

Kredyt czy leasing- odwieczny dylemat przedsiębiorców


Z pytaniem "kredyt czy leasing" boryka się wiele firm, które nie mają wystarczających środków, by po prostu kupić samochód. By podjąć mądrą i najbardziej korzystną dla finansów firmy decyzje, należy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Leasing polega na tym, że leasingodawca "dzierżawi" leasingobiorcy pewien przedmiot (w tym przypadku samochód). Wielu z przedsiębiorców decyduje się właśnie na to rozwiązanie, ponieważ procedury są o wiele prostsze, niż w przypadku ubiegania się o kredyt. Zdolność kredytowa jest bowiem mierzona wobec wewnętrznych kryteriów jakie panują w danej firmie, dającej możliwość wzięcia samochodu w leasing. Oznacza to, że wzięcie samochodu w leasing w większości wypadków będzie łatwiejsze niż ubieganie się o kredyt, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to zasadą. 

Innym kryterium, które należy wziąć pod uwagę to oczywiście końcowa cena, jaką będziemy musieli zapłacić za samochód zakupiony za kredyt oraz wzięty w leasing. I tutaj w większości przypadków szala będzie przechylała się w stronę kredytu samochodowego. Zazwyczaj spłacanie rat leasingowych znacznie przekracza wartość samochodu, oraz wartość kwoty spłacanego kredytu. 

Ostatnią, równie ważną cechą odróżniająca kredyt od leasingu jest odpowiedzialność za uszkodzenia samochodu. W przypadku leasingu istnieje możliwość przeniesienia odpowiedzialności za szkody nie spowodowane z winy leasingobiorcy na leasingodawcę. W przypadku kredytu taka możliwość nie istnieje. 

Lista wad i zalet leasingu oraz kredytu jest długa i aby podjąć najbardziej opłacalną opcję, trzeba poświęcić na ich analizę sporo czasu. Należy również przeanalizować jakie dokładnie są nasze opcje, w takiej firmie i na jakich warunkach możemy mieć możliwość wzięcia samochodu w leasingu, i na jakich warunkach mógłby nam zostać udzielony kredyt na samochód. Jeżeli nie jesteś w stanie sam ocenić czy bardziej opłaca się leasing czy kredyt na samochód, zwróć się do specjalisty od finansów. Wtedy będziesz miał sto procent pewności, że podjęta decyzja jest słuszna.


Komentarze: