facebook

Kocie wędrówki. Jak bezpiecznie przewieźć kota?


Transport naszego kociego pupila może być dla nas niemałym wyzwaniem. Każdy kot w odmienny sposób przeżywa podróż. Niektóre zwierzaki bardzo dobrze znoszą transport, śpiąc lub – wręcz przeciwnie – wykazując niemałe zainteresowanie wszystkim, co dzieje się dookoła. Dla innych kotów – szczególnie tych, które opuszczają mieszkanie bardzo rzadko – podróż może być niezwykle stresująca. Chcąc, aby kot czuł się w pełni komfortowo oraz, abyśmy my odczuwali przyjemność ze wspólnej podróży, powinniśmy wybrać dla naszego pupila transporter, dostosowany do jego usposobienia i gabarytów.


Dziś sklepy zoologiczne oferują nam wiele sposobów na bezpieczne przewiezienie kota w samochodzie, pociągu lub innym środku lokomocji. Wybór odpowiedniego transportera musi być uzależniony od kilku kwestii. Po pierwsze powinniśmy przewidzieć, jak często i na jak duże odległości będziemy przewozić naszego pupila. Zadajmy sobie pytanie, czy transporter ma stanowić solidne zabezpieczenie w podróży? A może ma zajmować mało miejsca i powinien być łatwy w przechowaniu?


Zgodnie ze swoimi potrzebami, właściciele kotów najczęściej wybierają transporter plastikowy lub torby do transportu. Pierwsza opcja to łatwy w utrzymaniu czystości i wytrzymały sprzęt, który jest wykonany z plastiku. Podczas podróży samolotem czy samochodem transporter plastikowy jest solidnym zabezpieczeniem naszego kota przed ewentualnym zagrożeniem z zewnątrz. Jest również wygodny, ponieważ z łatwością możemy go wyłożyć przytulną kołderką lub kocem.


Transporter plastikowy jest tak skonstruowany, że zwierzak może swobodnie obserwować swoje otoczenie. Jeśli nasz kot nie jest typem podróżnika, transporter łatwo przykryć kocem lub innym materiałem tak, by dochodzące z zewnątrz bodźce nie stresowały naszego pupila. Zwierzę, przewożone w plastikowym transporterze, nawet jeśli źle znosi podróż, nie zrobi sobie krzywdy o wystające elementy (co często dzieje się w transporterze wiklinowym).


Torba do transportowania kota jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie planują długich i wyczerpujących podróży. Stworzona z miękkiego materiału torba jest idealna dla właścicieli, którzy zazwyczaj przenoszą swoje kotki na nieduże odległości – np. sporadyczne podróże autem czy wizyta u weterynarza. Torba do transportu zwierzęcia jest obowiązkowo wyposażona w zapinane na zamek wejście, stworzone z materiałowej siatki, przepuszczającej zarówno światło, jak i powietrze. Torba do transportu jest miękka i łatwa do przechowywania, czego niestety nie można powiedzieć o dużym, plastikowym transporterze.


Mniej popularnym rozwiązaniem są szelki lub pasy dla kota. Szelki nadają się tylko dla zwierząt, które są przyzwyczajone do wychodzenia z domu. Jeśli naszego kota nie stresuje ruch uliczny, ani inne odgłosy, z którymi może spotkać się podczas spaceru, szelki sprawdzają się bardzo dobrze. Wyprowadzanie kota, będącego domatorem, może skończyć się ucieczką zwierzęcia, którego przywołanie często graniczy z niemożliwością.


Koty, przyzwyczajone do jazdy samochodem, mogą skorzystać z pasów, których specjalne zakończenia pasują do wtyczki od pasów bezpieczeństwa w naszym aucie. Kot, przypięty pasami jest częściowo unieruchomiony, jednocześnie ma na tyle swobody, że może komfortowo korzystać z siedzenia i patrzeć przez okno.


Transport kota nie musi być nieprzyjemnym doświadczeniem. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie dobranie transportera do naszego trybu życia. Jeśli planujemy częste i dalekie podróże z kotem, idealnie nada się plastikowy transporter. Koty, opuszczające mieszkanie tylko z powodu wizyty u weterynarza, mogą obyć się nawet bez specjalnie zakupionego sprzętu.

Hubert Bukowski - NaszeZoo.pl
Artykuł został przygotowany przez firmę NaszeZoo, specjalizującą się w internetowej sprzedaży artykułów dla zwierząt. Dystrybuujemy akcesoria i karmy dla psów i kotów najwyższej jakości - z miłości do naszych pupil

Komentarze: